Gminny system alarmowania ma za zadanie ostrzeganie ludności, nie tylko przed zagrożeniami podczas konfliktu zbrojnego, ale też o niebezpieczeństwach w czasie pokoju: klęskach żywiołowych, skażeniu terenu, ataku terrorystycznym i czymkolwiek, przed czym ludzie powinni się bronić.
Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być emitowane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.
Wszelkie treningowe użycie tych urządzeń musi być ogłoszone ludności na 24 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Gdy słyszymy trzyminutowe modulowane wycie syren, nie wolno wpadać w panikę. Powinno się włączyć radio lub telewizor, które poinformują, przed jakim zagrożeniem ostrzegani są ludzie i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić. Odwołaniem alarmu jest trzyminutowy, ciągły dźwięk syren.
Najważniejsze! Postępuj zgodnie z poleceniami służb, stosuj się do przekazywanych komunikatów.
Inne sposoby komunikacji
System syren alarmowych jest uzupełniony alternatywnymi sposobami komunikacji
z mieszkańcami. W tym celu wykorzystywany jest Regionalny System Ostrzegania – RSO.
Komunikaty i ostrzeżenia są przesyłane poprzez aplikacje dostępne bezpłatnie na telefony komórkowe i poprzez SMS-y. W przypadku poważnych zagrożeń dla mieszkańców komunikaty o zagrożeniach, mogą być również publikowane w mediach oraz ogłaszane lokalnie z użyciem przenośnych środków powiadamiania (radiowozy, megafony).
UWAGA! Syreny wykorzystywane także są w ćwiczeniach przeprowadzanych przez wojewodów. Informacja o takim ćwiczeniu przekazywana jest przez wojewodów do mediów co najmniej dobę przed przeprowadzeniem ćwiczenia.