Ferie z Fryderykiem w Muzeum w Żelazowej Woli

Ferie z Fryderykiem w Muzeum w Żelazowej Woli 

 

Po raz pierwszy w oddziale Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędą się artystyczne „Ferie z Fryderykiem” przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zapraszamy na pełne inspiracji i ciekawych wyzwań spotkania ze sztuką, podczas których uczestnicy będą mogli zgłębiać wiedzę o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Lekcje muzealne pod wspólnym tytułem „Orkiestra Fryderyka Chopina” oparte zostały na scenariuszach powiązanych tematycznie z utworami na fortepian i orkiestrę skomponowanymi przez tego wielkiego kompozytora. Każdego dnia zapoznamy się z instrumentami występującymi w orkiestrze „u Chopina” bowiem zaproszeni goście – instrumentaliści zaprezentują nam budowę, brzmienie i charakterystyczne cechy poszczególnych instrumentów.

Podczas Ferii nie zabraknie działań plastycznych. Przygotowywanie rzeźb z ulubionych ciastek Chopina – pierników, wykonywanie druków amatorską techniką suchej igły podczas warsztatu drukarskiego i stworzenie galerii, to tylko wybrane z zadań zaplanowanych na ten kreatywny czas.

Uczestnicy będą mogli również skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak zwiedzanie wystawy czasowej z oprowadzaniem, wysłuchanie koncertu uczniów szkoły muzycznej, warsztatu tanecznego.

Podczas Ferii zapewniamy dzieciom opiekę animatorów i edukatorów Muzeum Fryderyka Chopina, każdego dnia na uczestników czekać będzie również słodki poczęstunek.

 

Zajęcia będą odbywać się w oddziale Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w godz. od 10.00 do 13.30.

 

Harmonogram „Ferii z Fryderykiem w Muzeum w Żelazowej Woli”:

13 luty 2017 r. – „La ci darem la mano” – co połączyło Mozarta i Chopina?

14 luty 2017 r. – Krakowiak u Chopina.

15 luty 2017 r. – Polskość w utworach Chopina.

16 luty 2017 r. – Czy w muzyce potrzebne są kontrasty?

17 luty 2017 r. – Kto w utworze jest solistą?

 

 

Opis realizacji zajęć z podziałem na poszczególne dni:

 

13 luty 2017 r. – „La ci darem la mano” – co połączyło Mozarta i Chopina?

Zajęcia rozpoczynające Ferie z Fryderykiem w Muzeum w Żelazowej Woli pozwolą na przybliżenie postaci Chopina i odkrycie jego inspiracji Mozartem. Dzięki zabawom muzycznym zapoznamy się z formą wariacji, a zaproszony gość – instrumentalista, przedstawi nam rodzinę instrumentów dętych drewnianych. Podczas warsztatu plastycznego zastanowimy się czy w sztuce wizualnej jest miejsce dla wariacji? Jakie znaczenie ma kolor? Poznamy warsztat malarza tworząc wariacje wspólnie namalowanego obrazu. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie wystawy czasowej prezentowanej w Muzeum.

 

14 luty 2017 r. – Krakowiak u Chopina. 

Na przykładzie utworu Rondo a la Krakowiak poszukamy odpowiedzi na pytanie co najbardziej upodobał sobie kompozytor na mazowieckiej wsi i jakie były jego inspiracje folklorem. Rondo a la Krakowiak stanie się również pretekstem do zapoznania z formą muzyczną jaką jest rondo. Gość specjalny – instrumentalista, zaprezentuje grupę instrumentów dętych blaszanych a podczas warsztatu plastycznego odszukamy odpowiedzi na pytanie czy można stworzyć dzieło sztuki używając gotowych elementów? Spacer po parku z animatorem pozwoli na poznanie historii tego miejsca, a lornetki pomogą w odszukaniu śladów zimowych mieszkańców parku.

 

15 luty 2017 r. – Polskość w utworach Chopina. 

Na czym polega polskość i narodowość w muzyce? Melodia pieśni o Laurze i Filonie, melodia dumki przypisanej Kurpińskiemu i melodia tańca, kujawiaka o ludowym charakterze pozwolą na odnalezienie polskich motywów w muzyce Chopina na przykładzie Fantazji A-dur. Tym razem instrumentalista przedstawi rodzinę instrumentów smyczkowych. Podczas warsztatu plastycznego z różnorodnych materiałów graficznych uczestnicy stworzą kolaż i podejmą rozważania czy pochodzenie artysty ma wpływ na dzieło sztuki?

Na zakończenie zajęć w sali kinowej odbędzie się chopinowski koncert.

 

16 luty 2017 r. – Czy w muzyce potrzebne są kontrasty? 

Wysłuchanie Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina rozpocznie opowieść o emocjach jakie wywołuje w nas muzyka i zainicjuje próby odnalezienia kontrastujących emocji w utworze. Zaproszony perkusista opowie o bogatej grupie instrumentów perkusyjnych prezentując ich różnorodną budowę i ciekawe brzmienie.

Nowością działań plastycznych będzie warsztat drukarski, podczas którego uczestnicy będą mogli wykonać druki amatorską techniką suchej igły a ostatnią część zajęć wypełni pełen energii warsztat taneczny.

 

17 luty 2017 r. – Kto w utworze jest solistą? 

Ostatni, finałowy, pełen aktywności i zadań dzień Ferii z Fryderykiem pozwoli na podsumowanie wiadomości na temat składu orkiestry w poznanych wcześniej utworach Chopina. Atrakcją będzie prezentacją budowy fortepianu – instrumentu, na którym gra solista. Jaka jest rola solisty? Czy dyrygent tworzy dzieło?

Kolejnym etapem zajęć będzie wspólne skomponowanie i wykonanie utworu na orkiestrę instrumentów Orffa i fortepian. Podczas warsztatu plastycznego dowiemy się czym zajmuje się kurator muzeum i stworzymy własną galerię z prac powstałych podczas Ferii.

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o rezerwowanie miejsc gwarantujących udział w zajęciach: tel. (+48 46) 863 33 00, (+48 46) 861 11 98 (w godzinach 9.00-16.00) lub e-mail: zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl, bowczuk@nifc.pl.

Koszt uczestnictwa to 20 zł za jednorazowy udział w zajęciach, 80 zł za karnet na 5 zajęć.

www.chopin.nifc.pl

ZW_2016-11-24_04 ZW_2016-11-24_22