Afrykański pomór świń na terenie gminy Brochów

Szanowni Państwo.

Na terenie województwa mazowieckiego u sztuk padłych dzików stwierdzono chorobę nazywaną afrykańskim pomorem świń.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM Nr 20 WOJEWODY MAZOWIECKIEGO z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na części obszarów powiatów warszawskiego zachodniego, nowodworskiego i sochaczewskiego. Zgodnie z przedmiotowym dokumentem Gmina Brochów jest uznana za teren skażony afrykańskim pomorem świń.

W związku z tym, prosimy wszystkich mieszkańców o zapoznanie się z treścią wyżej wymienionego rozporządzenia, które przedstawiamy w załączeniu.

Jednocześnie informujemy, w ślad za Głównym Inspektoratem Weterynarii, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń. W świetle powyższego, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Wrażliwe na ten wirus są jednak dziki i trzoda chlewna. W związku z tym, w przypadku znalezienia martwego dzika nie należy go dotykać i zgłosić ten fakt, do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sochaczewie (telefon: 46 862 84 53) lub Policji.

Przypominamy również, że według Głównego Lekarza Weterynarii afrykański pomór świń może być przenoszony przez żywność. Dlatego też, resztki jedzenia należy wyrzucać wyłącznie do zamykanych pojemników na śmieci i nie można dokarmiać dzików.

 

rozporzadzenie 2017-11-30