Brochów, 21.06.2016 r.
DOFINANSOWANIE PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW PRZEZ WFOŚiGW
Szanowni mieszkańcy w zakresie gospodarki ściekowej właściciel ma obowiązek przyłączać nieruchomość do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Na terenach gdzie nie została wybudowana kanalizacja i tam gdzie nie jest planowana jej budowa, właściciel nieruchomości jest zobowiązany wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest kosztowna, w związku z tym miło nam poinformować naszych mieszkańców, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie od 1 lipca 2016 roku planuje rozpocząć przyjmowanie wniosków o dofinansowanie ,,Budowy przydomowych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3/d dla osób fizycznych”.
W związku z tym, poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, które będą obowiązywały przy składaniu wniosków o dofinansowanie:
• Wnioski mogą składać osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej w miejscu realizowanego zadania (w miejscu realizowanego zadania nie może być wykonywana, jak również zarejestrowana działalność gospodarcza – dotyczy wszystkich użytkowników nieruchomości).
• Intensywność dofinansowania dofinansowanie w formie dotacji do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7.500 zł dla oczyszczalni o przepustowości do 5 m3/d i nie więcej niż 10.000 zł dla oczyszczalni o przepustowości 5-7,5 m3/d; istnieje możliwość zwiększenia dofinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.
• W ramach programu zgłaszane mogą być:
1) Inwestycje polegające na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków bytowych pochodzących jedynie z budynków mieszkalnych o przepustowości do 7,5 m3/d.
2) Inwestycje realizowane na terenie województwa mazowieckiego.
3) Inwestycje realizowane wyłącznie na nieruchomościach, których wnioskodawcy są właścicielami lub współwłaścicielami (w przypadku współwłasności wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli).
4) Inwestycje, których zakończenie nastąpi w roku ogłoszenia programu, jednakże do programu nie mogą być zgłaszane przedsięwzięcia zakończone. Wydatki poniesione po 1 stycznia roku, w którym został złożony wniosek a przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie zaliczane będą do kosztów kwalifikowanych jako udział środków własnych; W przypadku budynków nowo budowanych, budynek musi być oddany do użytkowania w roku ogłoszenia Programu.
5) Fundusz nie rozpatruje wniosków złożonych po zakończeniu zadania.
6) Kompletny wniosek o dofinansowanie (z wymaganymi załącznikami) winien zostać złożony z wyprzedzeniem umożliwiającym weryfikację, ocenę i rozpatrzenie przed zakończeniem zadania.
7) Inwestycje przygotowane do realizacji pod względem formalnym – posiadające wymagane prawem pozwolenia lub zgłoszenia.
8) Inwestycje, dla których wybór dostawców/wykonawców nastąpi poprzez zastosowanie zasady równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości, o której mowa w art. 3 ustawy Prawo Zamówień Publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 907, z późn. zm.),
9) Zadanie nie może być dofinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie w przypadku otrzymania dotacji z innych środków publicznych (krajowych lub UE).
UWAGA: Program nie dotyczy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na nieruchomościach wykorzystywanych sezonowo np. domów letniskowych.
• Warunki dofinansowania
1) Pomoc finansowa Funduszu udzielana jest bez pobierania prowizji i dodatkowych opłat.
2) Fundusz udziela pomocy finansowej po udokumentowaniu przez wnioskodawcę zbilansowania kosztów realizacji zadania.
3) Fundusz może sfinansować koszty kwalifikowane zadania wskazane w harmonogramie rzeczowo – finansowym, które zostały poniesione po dacie złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania. Za datę poniesienia kosztu uznaje się datę wystawienia faktury, rachunku lub równoważnego dokumentu księgowego.
4) W ramach Programu możliwe jest dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, które położone są:
– na obszarze, na którym nie przewiduje się budowy kanalizacji sanitarnej lub
– na obszarze, na którym przewiduje się budowę sieci kanalizacyjnej, ale włączenie nieruchomości do sieci nie będzie możliwe.
5) Do budowy wykorzystywane będą wyłącznie urządzenia nowe posiadające certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566-3+A2:2013 lub deklarację właściwości użytkowych (urządzenia muszą posiadać znak B lub CE).
6) Nie dopuszcza się budowy drenaży rozsączających i studni chłonnych w nasypach ziemnych w tzw. kopcach.
7) Wykonanie inwestycji zostanie zlecone specjalistycznej firmie lub montaż instalacji zostanie wykonany we własnym zakresie pod nadzorem osoby uprawnionej (posiadającej uprawnienia budowlane wykonawcze w specjalności instalacji wodno-kanalizacyjnych) a producent urządzenia dopuszcza samodzielny montaż i udzieli na tak zamontowaną instalację gwarancji.
8) Beneficjent zostanie zobowiązany do osiągnięcia efektu ekologicznego w terminie określonym w umowie dotacji/pożyczki oraz dostarczenia dokumentów potwierdzających jego uzyskanie, tj. protokołu odbioru prac podpisanego przez wykonawcę, osobę sprawującą nadzór oraz inwestora, certyfikatu/deklaracji zgodności z normą PN-EN 12566-3+A2:2013, pozwolenia wodno-prawnego na zrzut ścieków oczyszczonych oraz badań ścieków oczyszczonych wykonanych przez akredytowane laboratorium (dotyczy tylko oczyszczalni o przepustowości powyżej 5 m3/d lub odprowadzających ścieki do wód powierzchniowych).
• Koszty kwalifikowane i niekwalifikowane
Koszty kwalifikowane:
• roboty budowlano-montażowe,
• zakup i montaż urządzeń,
• rozruch instalacji i urządzeń,
• nadzór inwestorski,
• obsługa geodezyjna.
Koszty niekwalifikowane:
• zagospodarowanie terenu,
• odtworzenie nawierzchni asfaltowej, betonowej i z kostki oraz chodników,
• wewnętrzna instalacja budynku.
UWAGA: Fundusz zastrzega sobie prawo do weryfikacji przedstawianych ofert i umów z wykonawcami pod kątem ich zgodności z ofertami rynkowymi. W przypadku rażąco wysokich kosztów kwalifikowanych kwota przyznawanego dofinansowania może ulec zmniejszeniu.
Szczegółowe zasady zostały udostępnione na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie: http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2016-osoby-fizyczne
Zainteresowane osoby wnioski będą mogły składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie ul. Ogrodowa 5/7, 00 – 893 Warszawa, tel. (22) 504 41 00, fax (22) 504 41 39.
Osobom nie posiadającym dostępu do internetu pomocom w wydrukowaniu wniosku i innych materiałów służą pracownicy Urzędu Gminy Brochów.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby prawne, mogą ubiegać się o pożyczkę na budowę nowej przydomowej oczyszczalni ścieków. Wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie można składać od 25.01.2016 r. do wyczerpania środków, nie później niż do 30.09.2016 r. a w przypadku posiadania umowy z wykonawcą zadania – nie później niż do 31.10.2016 r.
Przygotowano na podstawie materiałów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.