Otrzymaliśmy informację o kolejnych atakach oszustów w naszym powiecie. Prosimy o zapoznanie się z informacją przesłaną przez mł. asp. Agnieszkę Dzik z Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie.
„W ostatnim czasie doszło do kilku wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców Sochaczewa. W ubiegłym tygodniu dwie osoby straciły 40 tys. złotych, a wczoraj mieszkanka Sochaczewa przekazała przestępcy ponad 120 tysięcy.
Mimo licznych apeli Policji, wielu komunikatów w lokalnych mediach i spotkań z seniorami, nadal dochodzi do przestępstw na szkodę osób starszych, które niejednokrotnie tracą oszczędności całego życia przekazując je obcym osobom lub pozostawiając w koszach na śmieci lub innych wskazanych przez przestępców miejscach. Kilku mieszkańców powiatu sochaczewskiego, aby zdobyć pieniądze, zaciągnęła kredyty w bankach.
Oprócz Policji, ogromną rolę w uświadamianiu seniorów i przestrzeganiu ich przed zagrożeniami, mają członkowie ich rodzin. Odwiedzając rodziców czy dziadków, zawsze znajdzie się moment, żeby przypomnieć o działaniach przestępców. Pamiętajmy jednak, że nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na jednej lub dwóch metodach działania sprawców. One są rożne, cały czas się zmieniają i nie jest możliwe przytoczenie wszystkich. Przestępcy podszywali się już za członków rodziny, znajomych, funkcjonariuszy lub pracowników urzędów. Dzisiaj mogą prosić o pieniądze na wsparcie działań Policji w zwalczaniu przestępczości, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaką historię wymyślą jutro.
Oszuści wykorzystują ufność osób starszych i faktem jest, że często uderzają w czuły punkt – rodzinę, dla której senior będzie w stanie zrobić wszystko. Z numeru zastrzeżonego dzwonią na telefon stacjonarny lub komórkowy. Przedstawiają różne historie – wypadki drogowe, problemy finansowe, konflikty z prawem czy nawet zagrożenie ze strony nieuczciwych pracowników różnych firm czy instytucji. Rozmowa prowadzona jest tak, by senior czuł presję czasu. Pamiętajmy, że każdy z nas reaguje inaczej na sytuacje stresowe. Jeden zachowa zimną krew i będzie myślał racjonalne przewidując, że ma do czynienia z oszustami, a drugi wyda pieniądze lub pozostawi je w umówionym miejscu.
Zasada „ograniczonego zaufania” w kontaktach z nieznajomymi nie dotyczy tylko dzieci. Dlatego przypominajcie rodzicom i dziadkom, by nie kontynuowali rozmowy telefonicznej, gdy ktoś prosi o wypłacenie gotówki lub zrobienie przelewu na nieznane konto. Przypominajcie również, żeby nie przekazywali gotówki obcym osobom. Niektórzy być może pomyślą, że temat jest już tak często poruszany, że jest wręcz nudny. Warto jednak zauważyć, że część pokrzywdzonych osób w przeszłości słyszała o oszustach działających metodą „na policjanta” czy „na wnuczka” i nie przypuszczali, że sami padną ich ofiarą. Wystarczyła zmiana legendy, presja czasu, niejednokrotnie płacz osoby w słuchawce lub informacja o zagrożonych środkach w banku i kolejny senior tracił pieniądze. Problem jest cały czas aktualny i kolejne osoby tracą majątek życia.”
Kolejny raz przypominamy!
Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz czy inny pracownik instytucji i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów. W tym celu skorzystajmy najlepiej z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.
Sochaczewscy policjanci przypominają!