Zarzadzenie V przetarg w Tułowicach
Ogloszenie V przetarg w Tułowicach
OGŁOSZENIE
Wójt Gminy Brochów
Ogłasza V przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości
położonych w miejscowości Tułowice, gm. Brochów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr ewid. 14/3 obręb Nr 0028 TUŁOWICE stanowiące własność Gminy Brochów.
Wadium należy wnieść gotówką lub przelewem, w walucie PLN na konto Urzędu Gminy Brochów Warszawski Bank Spółdzielczy Warszawa Oddział Brochów Nr 12 8015 0004 0500 1111 2011 0193 z dopiskiem „Wadium za działkę nr 14/3”, do dnia 06 listopada 2024 r. (włącznie) w taki sposób aby w dniu 08.11.2024 r. kwota wadium znajdowała się na koncie Gminy Brochów
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które terminowo wpłacą wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej wybranej działki oraz okażą komisji przetargowej:
- dowód wpłaty wadium,
- dowód tożsamości – w przypadku osób fizycznych
- aktualny wypis z właściwego rejestru, stosownych pełnomocnictw, dowodów tożsamości osób reprezentujących podmiot – w przypadku osób prawnych.
Osoba ustalona jako nabywca nieruchomości zobowiązana jest wpłacić, przed dniem podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, kwotę równą 100% ceny brutto (łącznie z podatkiem VAT), pomniejszoną o wniesione wadium.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i terminie podanym nabywcy przez zbywającego w zawiadomieniu w celu podpisania umowy, Wójt Gminy Brochów może odstąpić od jej zawarcia. Wpłacone wadium nie podlega wówczas zwrotowi.
Wadium zwraca się niezwłocznie (jednak nie później niż przed upływem 3 dni) po zamknięciu przetargu, odwołaniu, unieważnieniu lub zakończeniu wynikiem negatywnym.
Wadium wniesione przez uczestnika, który wygrał przetarg zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości, a pozostałym uczestnikom przetargu zwraca się na wskazany przez nich rachunek bankowy.
Osoba wyłoniona jako nabywca zostanie zawiadomiona o terminie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży. Koszty notarialne i sądowe zawarcia umowy w całości ponosi nabywca nieruchomości.
Wójt Gminy Brochów zastrzega sobie prawo odstąpienia od przetargu bez podania przyczyny.
Szczegółowych informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Brochów pokój nr 16 lub pod tel. (0-22) 100 25 84.
Ogłoszenie będzie podane do publicznej wiadomości poprzez:
- wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Brochów
- w sposób zwyczajowo przyjęty tj. rozesłanie do sołtysów Gminy Brochów
- umieszczenie na stronie BIP Urzędu Gminy Brochów brochow.bip.org.pl.
- umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Gminy Brochów brochow.pl .
- w prasie o zasięgu powiatowym
REGULAMIN PRZETARGU USTNEGO NIEOGRANICZONEGO
- Regulamin określa zasady przeprowadzenia przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości gruntowej.
- Celem przetargu jest uzyskanie najwyższej ceny.
- 2. Podstawa prawna przeprowadzenia przetargu
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1145 ze zm.)
- Rozporządzenie rady ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t j. Dz.U. 2021 poz. 2213)
- Uchwała Nr LII/291/2022 Rady Gminy Brochów z dnia 29 czerwca 2022 roku w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości – działki nr ew. 14/3 położonej w miejscowości Tułowice.
- Przedmiotem przetargu jest nieruchomość położona w miejscowości Tułowice, oznaczona jako działka nr ew. 14/3 o pow. 1 375 m2 dla której Sąd rejonowy w Sochaczewie prowadzi księgę wieczystą nr PL1O/00045463/4. Działka stanowi własność Gminy Brochów.
- Szczegółowy opis przedmiotu przetargu i cena wywoławcza podana została do publicznej wiadomości w ogłoszeniu o przetargu, z treścią, którego osoba zainteresowana przystąpieniem do przetargu powinna się zapoznać.
- 4. Warunki i zasady uczestnictwa w przetargu
- W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłacą wadium.
- Uczestnik przetargu zobowiązany jest do wniesienia wadium w formie, terminie oraz sposobie określonym w ogłoszeniu o przetargu.
- Wadium zwraca się niezwłocznie, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia poinformowania o zamknięciu, odwołaniu, unieważnieniu lub zakończeniu przetargu wynikiem negatywnym z wyjątkiem wadium wniesionego przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał.
- Wniesione wadium pełni funkcję kaucji gwarancyjnej., Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który wygrał przetarg nie podlega zwrotowi i zalicza się je na poczet ceny.
- Jeżeli osoba wyłoniona w przetargu jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia na wezwanie organizatora przetargu, w oznaczonym dniu i godzinie wpłacone wadium podlega przepadkowi.
- W przetargu nie mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład Komisji przetargowej oraz osoby bliskie tym osobom, a także osoby, które pozostają z członkami Komisji przetargowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może budzić to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka Komisji.
- Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje Komisja Przetargowa wyznaczona przez Wójta Gminy Brochów.
- Komisja działa na podstawie niniejszego Regulaminu przetargu oraz obowiązujących przepisów prawa.
- Zasady postępowania członków Komisji:
- Komisja ma obowiązek traktować wszelkie materiały i informacje otrzymane w związku z postępowaniem jako poufne.
- Komisja ma obowiązek działać obiektywnie, wnikliwie i starannie, mając na względzie dobro Gminy Brochów.
- W postępowaniu przetargowym członkami Komisji nie mogą być osoby, które:
- są członkami władz osób prawnych uczestniczących w przetargu,
- pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej z osobami, o których mowa w pkt. 1,
- pozostają z uczestnikami przetargu w stosunku prawnym lub faktycznym mogącym budzić uzasadnione wątpliwości, co do jego bezstronności.
- W przypadku stwierdzenia, ze członek Komisji jest powiązany z którymkolwiek z uczestników przetargu, jest on obowiązany bezzwłocznie złożyć rezygnację z udziału w postępowaniu przetargowym.
- Przetarg odbywa się w obecności uczestników przetargu, w terminie i miejscu podanym w ogłoszeniu o przetargu.
- Wchodząc do Sali przetargowej, każdy z uczestników przetarg zobowiązany jest przedłożyć Komisji dokument tożsamości. Jeżeli uczestnik przetargu jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przełożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania. W przypadku osób prawnych uczestnik przetargu zobowiązany jest przedstawić aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, z datą wystawienia nie późniejszą jednak niż 3 miesiące.
- Komisja dopuszcza do udziału w przetargu tylko tych uczestników, którzy wnieśli wadium w terminie i formach przewidzianych w ogłoszeniu o przetargu.
- Uczestnik przetargu, który spóźni się na otwarcie przetargu, nie zostanie dopuszczony do licytacji.
- Przewodniczący Komisji przetargowej może usunąć z sali, po uprzednim przywołaniu do porządku, osoby zachowujące się w sposób naruszający porządek. Na sali obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych.
- Przetarg otwiera i prowadzi Przewodniczący Komisji, przekazując uczestnikom informacje, o których mowa w §14 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, a także informacje o skutkach uchylenia się od zawarcia umowy oraz podaje do wiadomości imiona i nazwiska albo nazwy lub firmy osób, które wpłaciły wadium i zostały dopuszczone do przetargu.
- Przewodniczący Komisji informuje uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej ceny dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte.
- O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
- Uczestnicy przetargu zgłaszają ustnie kolejne postąpienia ceny, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszych postąpień.
- Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferował, co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
- Po ustaniu zgłaszania postąpień, Przewodniczący Komisji wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą cenę i zamyka przetarg, a następnie ogłasza imię i nazwisko albo nazwę lub firmę osoby, która przetarg wygrała.
- Cena osiągnięta w przetargu stanowi cenę sprzedaży.
- Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą oraz w sytuacji, gdy przetarg został ogłoszony prawidłowo i nikt do niego nie przystąpił.
- Organizator przetargu może dla celów dokumentacyjnych dokonywać rejestracji przebiegu przetargu za pomocą urządzeń utrwalających obraz i dźwięk.
- Przewodniczący Komisji Przetargowej, w uzasadnionych przypadkach, może zarządzić przerwę w przetargu na czas nie dłuższy niż 7 dni. O zarządzeniu przerwy powiadamia się uczestników przetargu.
- Protokół z przeprowadzonego przetargu zawiera w szczególności informacje:
- termin, miejsce i rodzaj przetargu,
- oznaczenie nieruchomości będących przedmiotem przetargu według ewidencji gruntów i księgi wieczystej,
- obciążeniu nieruchomości,
- zobowiązania, których przedmiotem jest nieruchomość,
- wyjaśnienia i oświadczenia złożone przez uczestników przetargu,
- osoby dopuszczone i niedopuszczone do przetargu wraz z uzasadnieniem,
- cenę wywoławczą i najwyższą cenę osiągniętą w przetargu,
- rozstrzygnięcia podjęte przez Komisję wraz z uzasadnieniem,
- imię, nazwisko (albo nazwę lub firmę) oraz adres osoby ustalonej jako nabywca nieruchomości,
- imiona i nazwiska przewodniczącego i członków Komisji,
- data i miejsce sporządzenia protokołu.
- Protokół sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których dwa przeznaczone są dla organizatora przetargu, a jeden dla osoby która przetarg wygrała. Protokół z przeprowadzonego przetargu podpisują Przewodniczący i członkowie Komisji oraz osoba wyłoniona w przetargu jako nabywca nieruchomości.
- Protokół z przeprowadzonego przetargu stanowi podstawę do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem przetargu.
- 8. Zawarcie umowy notarialnej
- W terminie 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu osoba ustalona jako nabywca nieruchomości zostanie zawiadomiona o miejscu i terminie zawarcia umowy. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia.
- Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, o którym mowa w §8 ust. 1 Regulaminu, Gmina Brochów może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
- Osoba ustalona jako nabywca nieruchomości zobowiązana jest wpłacić, przed dniem podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, kwotę równą 100% ceny brutto (łącznie z podatkiem VAT), pomniejszoną o wniesione wadium.
- Koszty notarialne i sądowe zawarcia umowy w całości ponosi nabywca nieruchomości.
- Uczestnik przetargu może zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do Wójta Gminy Brochów.
- Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu.
- Wójt Gminy Brochów rozpatruje skargę w terminie 7 dni od daty jej otrzymania i może uznać skargę za zasadną i nakazać powtórzenie czynności przetargowych lub unieważnić przetarg albo uznać skargę za niezasadną.
- W przypadku wniesienia skargi Wójt Gminy Brochów wstrzymuje, do czasu jej rozpatrzenia, dalsze czynności związane ze sprzedażą nieruchomości.
- Uczestnik przetargu dokonując wpłaty wadium podlega regułom przetargu określonym w powyższym regulaminie.